fbpx

Winners 2020

Winners November – December 2020 Edition

 

Features

 

Best Fiction Feature Film:

Beyond Memory (2019) – Miguel Babo- Portugal

 

Best Experimental  Feature:

Blind Mind (2020)- VAJSHI G. VAVNOTIA – India

 

Best Documentary Feature:

 A Century of Dreams (2019) – Ven Jemersic – Slovenia

 

 Best Director – Fiction:

Jorge Ameer – The Family Tree (2020) – Panama

 

Best Director – Experimental:

VAJSHI G. VAVNOTIA – Blind Mind (2020) – India

 

 Best Director – Documental:

Torsten Hoffmann &  Michael Watchulonis – Cryptopia: Bitcoin, Blockchains and the Future of the Internet (2020) – Australia

 

Best Screenplay:

Mauro John Capece & Corinna Coroneo – The Dark Dance (2020) – Mauro John Capece –  Italy

 

Shorts

 

Best Fiction Short Film:

A FRESH LOOK (2019) – Irene Tudela (ENE) – France

 

Best Experimental Short Film:

 Silent Movie (2020) – Melo Viana – Brazil

 

Best Documentary Short Film:

Voice of the glaciers (2020) – Sindre Kolbjørnsgard – Norway

 

Best Animated Short Film:

WolfHunters (2020) – Chris P Oconnell – United States

 

Best Under 5 Minute Short Film:

Family (2019) – Iván Molina Jiménez – Spain

 

Best Under 5 Minute Short Film (Experimental):

An Apparition (2019) – Nagaraju – India

 

Best TV & Web Serie:

The Gliwensbourg Chronicles (2020) – EMILIE TOMMASI – France

 

Best Commercial:

Adidas 2020 CNY – Muh Chen – Taiwan

 

Best Trailer:

Baroque (2020) – Valentin Disant and Sasi fauzi – France

 

Best Music Video:

 Hebe Tien-One,after another- Muh Chen – Taiwan 

 

Best Director –  Fiction Short Film:

Sonny P. Louis – Night Shifters (2020) – United States

 

Best Director –  Experimental Short Film:

Baglan Kudayberliev – ANONYMOUS (2020) – Kazakhstan

 

 Best Director – Documentary Short Film:

Gerry Manus, Just Another Day In Paradise (2020) – Canada

 

Best Director – Animation Short Film:

Nancy Snipper|Fowl Crossing 2020 – Canada

 

Best First Time Filmmaker (Fiction) :

Mo Fini and Edesio Alejandro – Mambo Man (2020) – Cuba

 

Best Director Student:

Onna Pluciennik – Honey! (2020) – Canada

 

Best International Actress:

Corinna Coroneo – The Dark Dance (2020) – Mauro John Capece –  Italy

 

Best International Actor

Franco Nero – The Dark Dance (2020) – Mauro John Capece –  Italy

 

Best Young Actress:

Erin Addison– Waiting Games (2020) – Thea Balich – United Kingdom 

 

Best Singer (Music Video):

 Michelle Rose – Ghosted (Music Video) – United States

 

Best Photography (Only Photos):

The Obscure Dandelions – Abdullah Al Kandari – Not specified

 

Best Piece of Music (Only Music):

ADAM IN AETERNUM (2020) – Oscar Navarro – Spain

 

 

Winners January – February 2020 Edition

 

Features

 

Best Fiction Feature Film:

Once upon a Judgment Day (2020) – Mehmet Tanrisever –  Turkey

 

Best Documentary Feature:

The Normans (2019) – Maurice Micallef – Malta

 

Best Director:

Strings of Sorrow – Mehmet Tanrisever –  Turkey

 

Shorts

 

Best Fiction Short Film:

The Divisible (2019) – Marcus T. Thomas – United States

 

Best Experimental Short Film:

anpu – ZOEA|Official Music Video – POWEI SU –  Taiwan

 

Best Documentary Short Film:

Who Is This Women’s Day For? (2018) – Monalisa Mukherji – India

 

Best Animated Short Film:

Seaper Powers Movie (Trailer) (2019) – Kim Cameron – United States

 

Best Director – Animation:

POWEI SU – anpu – ZOEA|Official Music Video – POWEI SU – Taiwan

 

Best Under 5 Minute Short Film:

Go back 3 spaces (2019) – Stefano Schiavone – Italy

 

Best Actress:

Confession (2019) – Chuqiao Li –  United States

 

Best Actor:

Tarık Tanrısever – STRINGS OF SORROW (2020) – MEHMET TANRISEVER – Turkey

 

Best First Time Filmmaker:

Ada (2019) – Steven Kammerer – Canada

 

Best Director Student:

Sixth Grade (2020) – Yuzhuo Wang  – China & United States

 

Best TV & Web Serie:

Game of Souls – Episode 14 (2019) – Max Körner – Germany

 

Best Pilot / Web Series:

Magenta 2020 – Gabriele Tacchi – Italy

 

Best Commercial & Trailer:

We give everything for you (2019) – Daniel Díaz & Gloria Tejero – Spain

 

Best Music Video:

Strut – 1980s (2019) – Tim Cash – Canada

 

Best Singer (Music Video):

Hamo Sahyan – Like myself (20129) – Khachik Yeghoyan – Armenia

 

Best Photography (Only Photos):

The Will of the Bod (20129) – Anabela Salcedo & Rosanna Martinez – United States

 

Best Piece of Music (Only Music):

Fly and Flow (2019) – Ghiya Rushidat