Aphrodite

Film Awards

Winners 2018

Winners October Edition

Features

 

Best Fiction Feature Film:

KHAI O MHEETHEBA ( A KIND HEARTED MAN) (2017) – Ganesh Gurung – Nepal

Best Satire Feature Film:

Search Engines (2016) – Russell Brown – United States

Best Director:

Juan Pablo Arroyo Abraham – DAY SIX (2016)  – Mexico

Best First Time Filmmaker:

Chris Redish – Eleven Eleven (2018) – United States

Best Documentary Feature:

Women of 1915 (2016) – Bared Maronian – United States

Best Historical documentary:

Vietnam: An Inner View (2017) – Marc C. Waszkiewicz – United States

Best Documentary First Time Filmmaker:

50 Summers (2018) – Dan Napoli – United States

 

Shorts

 

Best Fiction Short Film:

Family Day (2018) – Harry O’Reilly – United States

Best Romantic Short Film:

Life is Love (2018) – Andrew Sindt – United States

Best Horror Short Film:

Beautiful Cake (2018) – Brian McWha – Canada

Best Experimental Short Film:

“Dare To Disturb” Silent Film. (2018) – Paul Rees – United Kingdom

Best Documentary Short Film:

ODYSSEY [ An Exploration to the North. Hokkaido, Japan ] (2018) – Hirokl Ito – Japan

Best Experimental Documentary Short Film:

1,2,3, Once Again (2018) – Vasco Diogo – Portugal

Best Animation Short Film:

Introducing Skülly (2018) – Kirk Wallace – United States

Best Under 5 Minute Short Film:

A Letter to My Father (2018) – Magdalena Musialkiewicz, Ross Melling – United Kingdom

 

Best Photography:

A Leaf (2018) – Bishara Shoukry – Egypt

Best Production:

We Will Live (2018) – Pascal Pernix – Cayman Islands

Best Original Idea:

Satisfied (2018) – MAYLIS DE PONCINS – France

Best International Actress:

“Hailee Robinson” – We Will Live (2018) – Pascal Pernix – Cayman Islands

Best Actress:

“Reza Leal-Smartt” – Limbo (2018) – Andrew Sindt – United States

Best Actor:

“Adam Ginsberg” – Mr. Kiss (2018) – Afonso Henrique – United States

Best Young Actor:

“Louis von Böhlen” – The Boy At Platform 3 (2017) – Michael Daniel Vetter – Germany

Best Experimental Director :

“Cem Göksoy” – Quintessence (2018)  – Turkey

Best Fiction Director:

“Humberto Rosa” – Don’t Look Back (2018)  – United States

Best Director Experimental Short Film:

“Francesco Santoro” – Practices from Beyond (2018)  – Italy

Best Director Student:

“Oliver Marsden” – 78 (2016)  – Australia

Best First Time Filmmaker:

“Berry Salem” – Parental Responsibility (2018) –  Australia

 

Best Commercial:

Spare One (2018) – Sergio Mishchenko – United States

 

Best Trailer:

Luna (2018) – Valerie Shyokina – United States

 

Best Music Video:

Freak (2018) – Martina Sochor – Austria

 

Best Photography (Photos):

SOCIAL (2017) – Mehrshad Kheradmandi – Iran

 

Best Piece of Music (Only Music):

Observation (No. 5) (2017) – Stefan Kristinkov – United States

 


 

Winners September Edition

 

Features

 

Best Fiction Feature Film:

Rosalie (2018) – Moussa Djigo – Canada

Best Thriller:

Loners (2018) – Mario Di Leonardo – Netherlands

Best Documentary Feature:

How The West Was Once (2018) – Dave Johnson – United States

Best original idea:

Ramekin (20018) – Cody Clarke – United States

Best Director:

Puthiyavan Rasiash – Single Palm Tree (2018) – United Kingdom

Best Actress:

Deeya Dey as Sister Maya – Devil (Maupassant’s Le Diable) (2018) – Kshitij Sharma – India

 

Shorts

 

Best Ficction Short Film:

Like Glass (2018) – Adam Spinks – United Kingdom

Best Sci-Fi Short Film:
SIKLUS (2018) – Louis Minnaar – South Africa

Best Comedy Short Film:
Next time! (2018) – Thomas Deshays – France

Best Drama Short Film:
The Dove Never Breaks Its Promise (2018) – Tengku Adrian Ismail – Malaysia

Best Romantic Short Film:

Ma Terre (2016) RUÉ MICHAËL – Suiza

Best Experimental Short Film:

The Opened Field (2018) – Helmie Stil – United Kingdom

Best Documentary Short Film:

My Name Was January (2018) – Elina Gress & Lenee Son – Canada

Best Animation Short Film:

Meeting MacGuffin (2017) – Catya Plate – United States

Best Dance Short Film:

Franciszka (2018) – Elias Djemil – Canada

Best Under 5 Minute Short Film:

Session no. 78 (2018) – Bridget O’Driscoll – France

Best TV & Web Serie:

Back in Bangkok (2018) – Byron Bishop – Thailand

Best Music Video:

BEING, India Czajkowska & Kuba Lasocki (2017) – India Czajkowska – Poland

Best Director Experimental Short Film:

Yolanda Román – DUELOS (BEREAVEMENT) 2016 – Spain

Best Director Student:

Chephrena Mbouombouo – Amaranthine (2018) –  United States

Best First Time Filmmaker:

Zhiwei Ou – I have a dream (2017) –  United Kingdom

Best Actress of Short Film:

Piper Nairn as Kylie – Mother’s Day (2018) – Greg Powel – Australia

Best Actor TV Short Film:

“Joshua Triplett” Black Coffee (2018) – Jason Perez – United States

 

 


 

Winners Edition August

 

Features

Best Fiction Feature Film:

She, The Sergeant Matacho (2015) – William Gonzalez – Colombia

Best Documentary Feature:

Journey to Hope (2018) – Anita Kruse – United States

Second Best Documentary Feature:

Man In Camo (2017) – Ethan Minsker – United States

Best First Time Filmmaker Feature Film:

Natalia Saufert – Resentment (2019) – Republic of Moldova

Best Director Documentary Film:

José Luis Tirado – No, Un Cuento Flamenco (2016) –  Spain

Best Actress Feature Film:

Fabiana Medina as Rosalba Velasco (Sargento Matacho) – She, The Sergeant Matacho (2015) – William Gonzalez – Colombia

Best Actor Feature Film:

Steve Hodgetts as Alex Clough – Love Possibly (2018) – Michael Boccalini, Che Grant – United Kingdom

 

 

Shorts

Best Short Film:

Blood of Jerusalem (2018) – Jonathan Zsofi – Israel

Best Short Film of Drama:

Elroy’s Birthday (2018) – Ravin Vythelingum – United Kingdom

Best Film Noir Short Film:

Room 32 (2018) – Emmy Winner & Victoria Larimore – United States

Best Horror Short Film:

The Shroud (2018) – Marie Vandelannoote – France

Best Short Film of War:

The Code (2018) – Patrick Ryder – United Kingdom

Best Documentary Short:

Warpath – The Road to States (2018) – Clark Vandergrift – United States

Best Animation  Short Film:

UP IN THE SKY (2017) – SAMI NATSHEH & ARLY JONES – Spain

Best Experimental  Short Film:

Palindrome (2018) – David Ronner – Germany

Best Under 5 Minute Short Film:

Pea Pod (2018) – Rosser Goodman – United States

Best Television Pilot:

Black Coffee (2018) – Jason Perez – United States

Best Short Film Director:

Terrain Vague (2017) – Latifa Said- France

Best First Time Filmmaker:

Famous Little Girls (2018) – Luciana Caplan & Sophano Van – United States

Best Director Student Short Film:

Time-Lapse (2018) – Sankalp Gora – India

Best Director – Experimental:

Jose Luis Tirado – Madre Santa Puta (2018) – Spain

Best Commercial:

XIAOMI- SPACE (2018) – Joel Cartier – Filming in China

Best Videoart:

Mehr Moor, Mehr Leben (2017) – Florian Reittner – Austria

Best Trailer:

MMA – Never Surrender (2018) – Gerald J. Godbout III – United States

Best Actress:

“Melanie Caplan” as Jenny – Famous Little Girls (2018) – Luciana Caplan & Sophano Van – United States

 

Features

Best Fiction Feature Film:
Beside me (2017) – Tedy Necula – Romania

Best Director Feature Film:
Aashish Chanana for Afreen (2018) – Canada

Best First Time Filmmaker Feature Film:
Sky Wang for Lost In Apocalypse (2018) – China

Best Documentary Feature:
Drugs as Weapons Against Us: The CIA War on Musicians and Activists (2018) – John L Potash – United States

Second Best Documentary Feature:
You Racist, Sexist, Bigot. (2017) – Pita Juarez & Matty Steinkamp – United States

Best Director Documentary Film:
Ela Elisabeth Beken for A Piece of Germany (2018) – Germany

Best First Time Filmmaker Documentary Feature:
Filip Zaruba for Bufo Alvarius – The Underground Secret (2017) – Czech Republic

Best Animation Feature:
Touttay (Parrots) (2018) – Shashank Shekar Singh – India

Shorts

Best Ficction Short Film:
Black Spirit (2018) – Chakib Taleb-Bendiab – Tunisia

Best First Time Filmmaker 
Cecile (2018) – Alexsa Tolentino – United States

Best Director Student Short Film:
After Ashes (2018) – Jesse McAnally – United States

Best Actor Short Film:
Mac Estelle (Michael Madden) for Help Wanted (2018) – United States

Best Animation Short:
Expend (2018) – Bismark Fernandes – United States

Best Director – Experimental:
A P E X (2018) – Stuart T Birchall – United Kingdom

Best Music Video:
ONLY WANNA PARTY 2016 (2015) – Brian Kohne – United States

Best Director of Music Video
Cassandre Émanuel for Long time (2018) – Canada

Best Piece of Music (Only Music) :
Be Gentle my Love (2018) – MEÏA – Spain