Aphrodite

Film Awards

Semi & Finalists 2019

— Edition March and April 2019 —

 

Feature Films

FREE SLAVE 2019 MEHMET TANRISEVER Turkey
BOZKIR LOOK AT THE BIRDS 2019 MEHMET TANRISEVER Turkey
DEPTH OF PYAAR 2019 Mukesh Asopa, Charles Ross Canada
KUTUMBERI SAINO 2019 Ganesh Gurung Nepal
Lost at desert 2018 Sila Agavale United States
Aragon Alley 2019 Xavier Lee (Emil Lewis) United States

 

Best Documentary Feature

The Reverend’s Secret Mission 2019 P. William Grimm United Kingdom
JFK: The Last Speech 2018 Bestor Cram United States
Extraordinary: The Seeding 2018 Jon Sumple United States

 

Best Fiction Short Film

Blood Means Nothing 2018 Mark Oxtoby United Kingdom
Violet Rain 2018 SHAUN LUPTON United States
Skin: The Movie 2018 Ronn Kilby United States
Modulation Nowhere 2018 Todd Bogin Germany
Arsenic 2018 Katy Monique Cuomo Italy
1947 Two Soldiers 2019 Sravan Gajabhinkar India
Blood Means Nothing 2018 Mark Oxtoby United Kingdom
THE ROLE OF A LIFETIME 2019 marc saez France
Shinaakht 2018 Pragyesh Singh India
Ghosts in the Ink 2019 Phillip McCarron United States
Map to the stars 2018 Pedro Jaen R. Paraguay
Beyond Her Lens 2019 Tereza Hirsch Czech Republic
Pretty as a cupcake 2018 Marie-Eve verdier Canada

 

Best Documentary Short Film

The Ancestors’ Memories 2019 Arata Shigeno Myanmar
Remembering Private Quagliano 2018 Rodney Roldan United States

 

Best Animation Short

Temptation Of Saint Francis 2018 Johnnie Semerad United States

 

Best Experimental Short

Platonic 2019 United States
Hotel Diary 2018 Nataša Prosenc Stearns United States
Crisis Act 2019 Alex Gheorghe Canada
1947 Two Soldiers 2019 Sravan Gajabhinkar India
Hollow Pond 2019 Rolfin Nyhus United Kingdom
M O O D 2018 Zachary Szmerekovsky United States

 

Best Under 5 Minute Short Film

Silent Ways 2019 Lucy Vico Mexico
Sweepers 2018 Pierre-Marie CHARBONNIER, Simon PIERRAT France

 

Web TV/Series

Take One Thing Off 2018 United States
Comic Oops Tonic 2018 Grigoriy Mironov Canada
Game of Souls – Episode 1 2016 Max Koerner Germany
Woe Is She (All 7 episodes) 2019 Chelsea B. Lockie United States

 

Best Music Video & Music

Tim Freitag – Tip Toe 2019 Achille Lietha Switzerland
Red Omen – Ed Roman 2018 Ed Roman, Nelson Diaz and There Be Dragons Creative Media United States
Lover and a Giver 2019 Sebastian Rivera United States
A Royal Love – film score music 2018 Guy Renardeau Netherlands

 

Best Trailer

Trending Crimes London trailer 2019 Ben Darkwa United Kingdom
Whiskey Ginger 2018 Alan Kelly United States

 

Best Director

Skin: The Movie 2018 Ronn Kilby United States
Silent Ways 2019 Lucy Vico Mexico
FREE SLAVE 2019 MEHMET TANRISEVER Turkey
BOZKIR LOOK AT THE BIRDS 2019 MEHMET TANRISEVER Turkey
1947 Two Soldiers 2019 Sravan Gajabhinkar India
Blood Means Nothing 2018 Mark Oxtoby United Kingdom
THE ROLE OF A LIFETIME 2019 marc saez France
DEPTH OF PYAAR 2019 Mukesh Asopa, Charles Ross Canada
KUTUMBERI SAINO 2018 Ganesh Gurung Nepal
Sweepers 2018 Pierre-Marie CHARBONNIER, Simon PIERRAT France
Beyond Her Lens 2019 Tereza Hirsch Czech Republic

 

Best Director – Experimental

Platonic 2019 David Leidy United States
1947 Two Soldiers 2019 Sravan Gajabhinkar India
Hollow Pond 2019 Rolfin Nyhus United Kingdom

 

Best Director Student

The Ancestors’ Memories 2019 Arata Shigeno Myanmar
Love and age 2019 Ismail Mostafanejad Switzerland
M O O D 2018 Zachary Szmerekovsky United States

 

Best First Time Filmmaker

Two Down 2019 Rolfin Nyhus United Kingdom
Hollow Pond 2019 Rolfin Nyhus United Kingdom

 

Best Actress

Love and Demons 2019 Jean Francois Mele Not Specified
Platonic 2019 Dasha Leidy United States
Silent Ways 2019 Lucy Vico Mexico
THE ROLE OF A LIFETIME 2019 marc saez France
Ghosts in the Ink 2019 Alexandra Miller United States
DEPTH OF PYAAR 2019 Mukesh Asopa, Charles Ross Canada
Pretty as a cupcake 2018 Marie-Eve verdier Canada

 

Best Actor

Ghosts in the Ink 2019 Igor Lewicki United States
DEPTH OF PYAAR 2019 Mukesh Asopa, Charles Ross Canada
Sweepers 2018 Pierre-Marie CHARBONNIER, Simon PIERRAT France

 

Best Photography

“I Won’t Let You Fall” 2019 Kavan Cardoza United States
China 2009 Emma Sywyj United Kingdom
A Woman’s Right? 2015 Valentina Ippolito United States
Red Wind 2018 Valentina Ippolito United Kingdom

 

 

Best Fiction Short Film

 

TEMPTATIONS 2019 Aashish Chanana Canada
Love and Demons 2019 Jean Francois Mele Not Specified
Dagger 2018 Zak Ferguson United Kingdom
Mutha Friggas 2019 George Massimillo United States
Under Cover Comic 2019 Bobby Friedman United States
A Dream Deferred 2019 Mike Lee United States
THE BREATH OF CELIA 2019 MIguel Angel Barrroso Spain
When I Loved Her 2019 Andrea Lynn Nash United States
Magenta 2015 Max Körner Germany
#QuiProQuo 2018 emmanuel serge jaurès mbeutcha France
A Dream Deferred 2019 Mike Lee United States
FIRST MISTAKE 2019 DC Brandon Canada
Guessing Game 2019 Zachary Wincik United States
Dodgson 2019 Dan Michael United States
22 2019 Andrew Balog United States
Ripple Effect 2018 Maza White New Zealand
We are Family 2019 Jannike Grut Sweden
Monarch Butterfly 2018 Clyde Baldo United States
The Mask I Wear 2019 Brett Newton United States
Good Morning America 2019 Krishna Thirupathy United States
Carolina 2019 Simone Centinèo Italy
Ordnung 2019 Megan Ciafre United States
Love Takes Time 2018 Frank “Albert” Vazquez United States

 

Best Documentary Short Film

 

The Last Warriors 2016 Valentina Ippolito China
Darshan – Blessings of Saints 2019 Burt Chojnowski India
Virtual Memory 2019 Julie Goldstein United States

 

Best Experimental Short

 

Young & Naive 2019 Tuesday Conner, Phil Tyler United States
Virtual Memory 2019 Julie Goldstein United States

 

Best Under 5 Minute Short Film

 

Abandon 2019 PAINT VK Canada
Shadow VS Light 2019 PAINT VK United States
Freelance 2019 PAINT VK Canada
Missing 2019 Gino DiLeva United States
Happy Bath Day 2019 Meka Butler United States
Ham on White 2019 Zachary Warner Not Specified
Bae 2018 Ryan Cervasio United States

 

Best Music Video & Music

 

“Across the River and into the Trees” 2018 Maxime Riverin Canada
Red Lion 2019 Olivia Hadjiioannou Greece
The Ballad of Jack & Vi 2018 Annie Engman United States
One Time short music film 2019 Yelena Gorn United States
City at night – Petra Jordan live (Music Video – re-edit 2019) 2019 Grohmann, Dieter Belgium
Wonderful Mother Mary 2018 Alexander James United States
Lisbonlife 2019 Júlio Pêgo Portugal

 

Best Director

 

Blood Means Nothing 2018 Mark Oxtoby United Kingdom
Love and Demons 2019 Jean Francois Mele Not Specified
Magenta 2015 Max Körner Germany
Ripple Effect 2018 Maza White New Zealand
Good Morning America 2019 Krishna Thirupathy United States

 

Best Director – Documentary

 

Iqbal 2019 aneel ahmad United Kingdom
The Last Warriors 2016 Valentina Ippolito China
When the Dust Clears 2019 Joshua Williams United States
Virtual Memory 2019 Julie Goldstein United States

 

Best Director – Experimental

 

Abandon 2019 PAINT VK Canada
Virtual Memory 2019 Julie Goldstein United States

 

Best Director Student

 

Dagger 2018 Zak Ferguson United Kingdom
Shadow VS Light 2019 PAINT VK United States
Echo Chamber 2018 Kasey Poracky United States

 

Best First Time Filmmaker

 

The job interview 2019 Joncart Jonathan France
Ripple Effect 2018 Maza White New Zealand
We are Family 2019 Jannike Grut Sweden
When the Dust Clears 2019 Joshua Williams United States
Carolina 2019 Simone Centinèo Italy

 

Best Actress

 

We are Family 2019 Jannike Grut Sweden
Monarch Butterfly 2018 Clyde Baldo United States
When the Dust Clears 2019 Joshua Williams United States
Love Takes Time 2018 Frank “Albert” Vazquez United States

 

Best Actor

 

Love and Demons 2019 Jean Francois Mele Not Specified
Good Morning America 2019 Krishna Thirupathy United States
—————————————————————————————

— January – February 2019 —

 

 

Best Fiction Feature Film

 

Project Title Completion Date Directors Country of Origin
Hallowed Ground 2018 Miles Doleac United States
Creators – The Past 2019 Piergiuseppe Zaia Italy
THE LEGEND 2018 Florian HESSIQUE France
Just One More Kiss 2019 Faleena Hopkins United States
Benefited 2018 Clare McCann Australia
Losing It 2018 Marco Ruggio United States
Chubby Café 2018 LI Qia China

 

Best Documentary Feature

 

Jumpin’ Johnny: The Incredible True Story Of Dr. John Kline 2019 Cameron McCasland United States
One Child Left Behind: The Untold Atlanta Cheating Scandal 2018 Jodi Gomes United States
Return to Hardwick 2019 Michael Sellers United States

 

Best Ficction Short Film

 

Ride Away 2017 Alicia MacGibbon Canada
Tinder Dad 2018 Emmerek Vanleur Canada
A Favor 2019 Jacob A. R. Mannstaedt Denmark
Sea at Night 2017 Kim Fabienne Hertinger Germany
CANDELINE 2018 Asiyat Gamzatova Italy

 

Best Documentary Short Film

 

Asylum 2018 Jefta Varwijk, Jaap van Heusden Netherlands
NON È AMORE QUESTO 2017 TERESA SALA Italy
Vietnam Aftermath 2019 Tom Phillips United States

 

Best Animation Short

 

One Night Only 2018 Matt Bissett-Johnson Australia
The Most Magnificent Thing 2018 Arna Selznick Canada

 

Best Experimental Short

 

Dolls and Cigarettes 2018 Christina Breza, Vince Benvenuto United States
Maria’s Silence 2017 cesare bedogne Italy
Vietnam Aftermath 2019 Tom Phillips United States

 

Best Under 5 Minute Short Film

 

Deep Sleep 2019 Sonia DiOrio United States
Game Time 2019 Paul Hickert United States
A N X I E T Y 2018 Gabriela Amerth Brazil

 

Web TV/Series

 

DESESPERADOS “Hoy tengo ganas de ti” 2019 Ludovica Lirosi Italy
Oracle 2019 Dooshima Williams , Kyle Thomas United States
Whats on the Menu with Michelle Ullmann 2018 Ivan Ullmann United States
Kennedy (web series)
2019 Domanique Cummings United States

 

Best Commercial & Trailer

 

The Birth of Deceit Trailer 2019 Yaw Agyapong United States
PRAIZE (TRAILER) 2018 Thomas Goggans United States
Frieda – Coming Home TRAILER 2019 Doc Miguel Germany
Autotorino. A history of passion. 2018 Carlo De Agostini Italy

 

Best Music Video

 

Say to Me 2019 Biz Strother, Andy Beargie Not Specified
Remembering Love Eterne 2019 Joseph Villapaz United States

 

Best Student Director

 

Landscape 2019 Leonardo Nussenzveig United States
Ride Away 2017 Alicia MacGibbon Canada
Esquemando 2019 Dylan Hirsh United States

 

Best First Time Filmmaker

 

Deep Sleep 2019 Sonia DiOrio United States
A Favor 2019 Jacob A. R. Mannstaedt Denmark
Creators – The Past 2019 Piergiuseppe Zaia Italy
LILITH 2018 Nicole McBride United States
Just One More Kiss 2019 Faleena Hopkins United States
Benefited 2018 Clare McCann Australia
Losing It 2018 Marco Ruggio United States
Chubby Café 2018 LI Qia China

 

Best Actress

 

Life’s a Pitch 2018 Patrick Coleman Duncan United States
Dance Class 2018 Xinying Lao China
Creators – The Past 2019 Piergiuseppe Zaia Italy
Whats on the Menu with Michelle Ullmann 2018 Ivan Ullmann United States
Just One More Kiss 2019 Faleena Hopkins United States
Chubby Café 2018 LI Qia China
ALT + <3 2018 Joseph Neuman United States

 

Best Actor

 

Life’s a Pitch 2018 Patrick Coleman Duncan United States
A Favor 2019 Jacob A. R. Mannstaedt Denmark
Sea at Night 2017 Kim Fabienne Hertinger Germany
Creators – The Past 2019 Piergiuseppe Zaia Italy
THE LEGEND 2018 Florian HESSIQUE France
Patrick Zeller Just One More Kiss (2019) Faleena Hopkins United States

 

Best Piece of Music (Only Music)

 

 

Love Is The Only River – single 2018 United States
“Ora” 2016 United States
Say A Prayer 2015 United States

 

Best Photography

 

Disfigured Dolls 2018 United States
The Dissociated Camera 2019 United States

 

 

Best Fiction Feature Film

 

Upstate Story 2018 Shaun Rose United States
Another Chance 2018 Jonathan Nelson, Tommy elmore United States
Pride of wisdom 2018 Dharani rajendran India

 

Best Ficction Short Film

 

Dance Class 2018 Xinying Lao China
Yellow Mountain 2018 Xinyi Yang China
In the Arms of Madness 2018 Talina Adamo United States
Stari Grad (Old Town) 2018 Jack Beck United States
The Mirror (ending 1) 2019 Massimiliano Mauceri Italy
Never Going Down 2019 Celine Dayan-Bonilla United States
Angelika 2018 Josh Minnie United States
Dark Specter II 2018 Richard Tatum United States
Lunchtime is Over 2019 Bruce Nachsin United States
Clean Up on Aisle Nine (Theatrical Cut) 2018 Derrick J. Johnson United States
The Scent Of You 2019 Todd Lien United States
Room 106 2019 Alexander McKee United States
Stalker 2018 James Karasyov United States
Watching You Die 2018 Jackie Dallas United States
ALT + <3 2018 Joseph Neuman United States

 

Best Documentary Short Film

 

Borders and Blood 2019 David Saveliev United States

 

Best Experimental Short

 

Rise in Darkness 2018 PAINT VK Canada
Room 106 2019 Alexander McKee United States
The Dancer 2018 Jason Silva United States

 

Best Under 5 Minute Short Film

 

The Sweetest Death 2019 Matthew D Gilpin United Kingdom

 

Best Music Video

 

The Heart and The Void – A House by the sea 2018 Daniele De Muro Italy
BOARS – Diplexer 2018 Anna Cordioli, Francesco Moroni Spidalieri Italy
More than a Mountain 2018 Heather McKay United States
Love Is The Only River 2018 Rickie ‘Typo’ Crouch United States
Slide 2016 Gloria O’Brien United States

 

Best Trailer

 

Almost 2019 Elena C. Lockleis United States

 

Best Fiction Director

 

The Mirror (ending 1) 2019 Massimiliano Mauceri Italy
Upstate Story 2018 Shaun Rose United States
Dark Specter II 2018 Richard Tatum United States
Lunchtime is Over 2019 Bruce Nachsin United States
Another Chance 2018 Jonathan Nelson, Tommy elmore United States

 

Best Experimental Director

 

Rise in Darkness 2018 PAINT VK Canada
Room 106 2019 Alexander McKee United States

 

Best Student Director

 

For Her 2018 Mariana Gomez Mexico
Nostos 2018 Malcolm Tom United States
Clean Up on Aisle Nine (Theatrical Cut) 2018 Derrick J. Johnson United States

 

Best Actor

 

For Her 2018 Mariana Gomez Mexico
Upstate Story 2018 Shaun Rose United States
Angelika 2018 Josh Minnie United States